دینامیک‌های سیستم، دور دنیا (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت ششم)

دینامیک شهری کلیدی بود که درها را برای پروژه‌های بعدی از جمله “مدل دینامیک سیستمی ملی”، “دینامیک دنیا” و “محدودیت‌های رشد” گشود. این کتاب به واسطه جلسه‌ای پیرامون مشکلات شهری در ایتالیا، باعث ارتباط من با کلوپ رم (Club of Rome) شد و آن‌جا بود که بنیان گذار این کلوپ، آرلیو پچی (Aurelio Peccei) را ملاقات کردم.

پس از آن برای یکی از گردهم‌آیی‌هایشان در ژوئن 1970 در برن (Bern) سوئیس، دعوت شدم. که البته تبدیل یکی دیگر از نقاط محوری من در دینامیک سیستم‌ها شد. اتفاقات پس از آن در مقدمه کتاب دینامیک دنیا به طور مشروح آورده شده است.

مشکلات دنیا که در جلسه برن مطرح شدند پایه اصلی مدل در کتاب دینامیک دنیا شد که در نشستی دو هفته‌ای با حضور کمیته اجرایی کلوب در MIT در جولای 1970 مورد استفاده قرار گرفت. در این کمیته ادوارد پستل (Eduard Pestel) رئیس دانشگاه هانور نیز حضور داشت.

کمیته تصمیم گرفت تا پروژه را جهت پیش رفتن بیش از پیش در دانشگاه MIT حمایت کند و پستل نیز هماهنگی‌های لازم را جهت جلب حمایت شرکت ولکس واگن از پروژه‌ای که به کتاب “محدودیت‌های رشد” ختم شد انجام داد.

پستل در ابتدا مسول همگرا کردن دینامیک‌های سیستم و کلوب رم و یکی از توانمندترین افرادی بود که تا آن زمان دیده بودم. به شش زبان از جمله ژاپنی و روسی مسلط، بسیار مصمم و با پشتکار در حل مسائل بود.

واکنش مردم در مقابل دینامیک سیستم‌ها همواره من را شگفت زده کرده‌است. مردم از من می‌پرسند به نظرم عکس‌العمل جامعه هنگام نشر کتاب‌های مدل ملی (National Model) چه خواهد بود. نمی‌دانم! من معمولا درباره پیش بینی تاثراتی که کتب دینامیک سیستم‌ها می‌توانند داشته باشند اشتباه کرده‌ام. در 1971 کتاب دینامیک دنیا به نظر تمام چیزهایی را که عدم توجه مردم به آن را تضمین می‌کند داشت.

اولا چهل صفحه معدله در وسط آن بود که برای از بین بردن اقبال عمومی کافی بود. ثانیا پیام جالب ان در قالب نمودارهای کامپیوتری بود و بیشتر مردم چنین نوعی از ارائه را دوست ندارند. ثالثا کتاب توسط ناشری منتشر شد که پیش از این تنها یک کتاب را چاپ کرده بود.

به همین جهت بود که من بعید میدانستم جایگاهی یابد که حتی مروری بر آن شود. با خودم می‌گفتم کتابی را نوشته‌ام که نهایتا دویست خواننده از افرادی که دوست دارند مدلی جذاب را در کامپیوتر خود بسازند خواهد داشت. اما همانطور که می‌دانید اشتباه می‌کردم.

کتاب در هفته اول ژوئن 1970 به بازار آمد و هفته آخر زوئن مروری در صفحه نخست مجله London Observer نوشته شد. نامه‌ای از یک استاد دانشکاه در نیویورک دریافت کردم که درباره کتاب در سنگاپور تایمز خوانده بود و در این باره اطلاعات بیشتر می‌خواست.

در آگوست تمام صفحه نخست مجله مجله Christian Science Monitor، در سپتامبر یک صفحه و نیم در فورچون و در اکتبر یک ستون در وال استریت ژورنال. مدام در ستون مقالات روزنامه‌های آمریکایی دیده می‌شد؛ موضوع برنامه شبکه‌ی مستندی قدیمی در اروپا شد، در رسانه‌های مرتبط با محیط زیست مورد بحث قرار گرفتن و سایر رسانه‌های دیگر که شاید در این بین وجود مقاله‌ای کامل در مجله P l a y b o y اسباب ناامیدی بود.

با وجود هشت میلیون نسخه چاپ شده تنها پاسخی که پس از آن دریافت کردم درخواستی از مردی در مجلس ملی کلیساها برای نشستی دو روزه بود.

نه ماه پس از دینامیک دنیا کتاب محدودیت‌های رشد منتشر شد. پیام کاملا مشابه بود؛ با این حال تلاش‌های بیشتری صورت گرفته بود و سعی شد کتاب مردم پسندتر نوشته شود. پس از توجه اولیه از طرف رسانه‌ها به نظر می‌رسید که کتاب خیلی مورد استقبال قرار نگرفته است. اما ظاهرا دوباره درحال اشتباه بودم و اقبال عمومی چندین برابر کتاب قبلی بود.

در سخنرانی که در اجلاس ناتو در آمریکا داشتم ویلیام دیتل (William Dietel) که به تازگی از ریاست صندوق سرمایه‌گذاری برادران راکفلر بازنشست شده بود پیش من آمد و از برنامه‌های آینده‌شان برایم گفت. و از آن نشست بود که سرمایه اولیه برای کاربرد دینامیک‌های سیستم در رفتار سیستم‌های اقتصادی فراهم شد.

در ادبیات علوم اجتماعی گفته می‌شودکه مطالعه یک سازمان می‌تواند باعث سوال پرسیدن افراد درباره اقدامات خودشان خواهد شد و همراه با پیش رفتن پژوهش، تغییرات رفتاری نیز بوجود خواهد آمد. به نظر من این درست نیست.

تغییر فرآیند تصمیم گیری افراد بسیار سخت‌تر از این است و ما این را با شروع بحث دینامیک سیستم ها متوجه شدیم. مدل‌های ذهنی و عادات تصمیم‌گیری بطور عمیقی در افراد ریشه دوانده‌اند و تنها بر اساس یک بحث منطقی تغییر نخواهند کرد.

تحلیل‌های اولیه که در این دانش انجام می‌شد به صورت مشاوره‌ای بودند. بدین صورت که متخصص دینامیک سیستم سازمان را مطالعه و بررسی می‌کرد؛ سپس خودش مدلی از کسب و کار را می‌ساخت و پس از آن با پیشنهادهایش پیش کارفرما می‌رفت. اتفاقی که می‌افتاد این بود که راه حل‌هایش به عنوان بحثی منطقی پذیرفته می‌شد ولی رفتار را تغییر نمی‌داد و تحت فشارهای روزمره کار، تصمیمات به شکل پیشین خود اتخاذ می‌شدند.

دانلود مقاله اصلی

مطالب مرتبط برای مطالعه ادامه داستان شروع دینامیک سیستم :

  1. فارستر، از مزارع نبراسکا تا MIT و کشتی ارتش (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت اول)
  2. جنگ جهانی، شبیه‌ساز پرواز، دانشکده مدیریت (داستان شروع سیستم دینامیک از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت دوم )
  3. طلوع سیستم داینامیک (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت سوم)
  4. شروع دینامیک شهری در ملاقات با جان کالینز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت چهارم)
  5. دینامیک شهری، از مخالفت تا تبعیت (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت پنجم)
  6. دینامیک‌های سیستم، دور دنیا (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت ششم)
  7. تفکر سیستمی، ضرورت آموزشی امروز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت آخر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *