شروع دینامیک شهری در ملاقات با جان کالینز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت چهارم)

نقطه محوری دیگر سال 1968 اتفاق افتاد و باعث انتقال دینامیک‌های سیستم به آلمان شد. پروفسور گرت ون کرتزفلش (Gert von Kortzfleisch) از دانشگاه منهیم (Mannheim) چندین ماه را در MIT گذراند و پس از بازگشت این دانش را به دانشگاه خود برد.

نتیجه تلاش‌های او پرورش دانشجویان بسیاری از جمله اریک زان (Erich Zahn) و پیتر میلینگ (Peter Milling) بود، که کنفرانسی که این داستان در آن ایراد شد را تدارک دیدند و امروز از رهبران این حوزه هستند. در ادامه به چگونگی ایجاد مبحث دینامیک شهری در دانش پویایی‌های سیستم می‌پردازیم و داستان را با آن ادامه می‌دهیم.

یک سری از اتفاقات دیگر نیز در 1968 باعث شدند که تحلیل دینامیک سیستم‌ها از سطح شرکت‌ها به سطوح بالاتری از جمله تحلیل سیستم‌های اجتماعی برود. جان اف کالینز (John F. Collins) که بمدت 8 سال شهردار بوستون بود، تصمیم گرفت در انتخابات شرکت نکند. دانشگاه MIT نیز جایگاهی به عنوان استاد مدعو در زمینه مسائل شهری به او داد تا با ورود به محیط آکادمیک آن‌جا، ضمن تعامل و ارتباط با دانشجویان و هیئت علمی، به مدیریت نیز در زمینه مسائل سیاسی راهنمایی دهد.

او در بهبوهه شیوع فلج اطفال در اواسط دهه 50 به این بیماری مبتلا شده بود و به همین خاطر با دو عصای قلزی راه می‌رفت. به همین خاطر ساختمان محل کارش باید از پارکینگ به آسانسور دسترسی مستقیم می‌داشت. از قضا دفتر کار من در چنین ساختمانی قرار داشت. استاد دفتر بغل من هم به فرصت مطالعاتی رفته بود و اینگونه کالینز همسایه من شد.

در صحبت‌هایمان با یکدیگر درباره مشکلات شهری که در 8 سال فعالیت او در سمت شهردار بوستون با آن‌ها درگیر بود، دقیقا حس صحبت با مدیران شرکت‌ها برایم تداعی شد. داستانش درباره مسائلی که با آن‌ها دست و پنجه نرم کرده‌بود به نظر قانع کننده بود اما انتهای ذهنم چیزی میگفت که جایی از کار لنگ میزند. به همین خاطر از او تقاضا کردم که در کنار یکدیگر تجربه او در مسائل شهری و تجربه من در مدل کردن را با یکدیگر ادغام کنیم و به شهرها با نگاهی تاره بنگریم.

او نیز به سرعت پذیرفت و نحوه ادامه کار را جویا شد. از او خواستم تعدادی از مشاوران مسائل شهری را که به خاطر تجربه بالا، و نه صرفا مالعه تئوری، بر موضوعات اشراف دارند را گرد آورد. ما به اشخاصی نیاز داشتیم که از نزدیک با اینگونه موضوعات درگیر بوده و بدانند که واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

همچنین به او توضیح دادم که واقعا نمی‌دانیم نتیجه تلاش‌هایمان چه خواهد شد و یا حتی به چه مدت فعالیت نیاز است. فرآیند کار شامل گرد هم آوردن این افراد برای نصف روز در هفته است تا کنار هم به دیدی از ساختار و فرآیندهای شهرها برسیم که بتواند رکود و بیکاری را توضیح دهد.

کالینز به حرف‌های من گوش کرد و سپس گفت آن‌ها چهارشنبه بعد از ظهر اینجا خواهند بود. در واقع آن زمان کالینز چنان نفوذی داشت که می‌توانست هر منصب سیاسی و اقتصادی را به مدت یکسال برای چهارشنبه‌ها بعد از ظهر فرابخواند. او اینکار را کرد و از آن تبادل نظرها و بحث‌ها بود که کتاب دینامیک شهری (Urban Dynamics) خلق شد.

کتاب دینامیک شهری اولین کتاب من بود که چنین بازخورد احساسی را ایجاد کرد. در این کتاب تمامی سیاست‌های شهری آمریکا یا خنثی اعلام شدند و یا بسیار مخرب. و بدترین سیاست هم ساخت خانه‌های ارزان برای افراد بی‌بضاعت بود. در آن زمان تصور می‌شد ساخت خانه‌های ارزان موثرترین راه برای بازسازی مناطق داخلی شهرها است و به همین خاطر نتایج کارهای ما به راحتی پذیرفته نبود.

خاطرم هست یک استاد علوم اجتماعی نزد من آمد و گفت : به من ربطی ندارد که درست می‌گویی یا غلط، نتایج کار تو غیر قابل قبول است. سایرین هم که چنین تصوری را داشتن حرف‌های مشابهی می‌زدند، مثلا : اینکه تو درست بگویی یا غلط تفاوتی ایجاد نمی‌کند مسولان شهری و ساکنین مناطق داخلی شهر این حرف تو را نخواهند پذیرفت. و دقیقا مشخص شد که این دو گروه از افرادی هستند که اگر بتوانیم آن‌ها را قانع کنیم می‌شود روی پشتیبانی آن‌ها حساب کرد.

البته این یک “اگر” خیلی بزرگ بود. در ابتدا نیاز به 3 تا 4 ساعت بود تا ایده کلی اینکه اصلا دینامیک شهری چیست به افراد منتقل شود.

مسولان شهری و اعضای جامعه سیاهپوستی که در جلسه حضور داشتند دقیقه به دقیقه در این 3 تا 5 ساعت عصبانی و احساسی‌تر می‌شدند و اگر مجبور به نشستن آن‌جا نبودند قطعا جلسه را ترک می‌کردند، پیش از اینکه بفهمند و بپذیرند که ساخت خانه ارزان در واقع شمشیری دو لبه در راستای بدتر کردن شرایط است. چنین ساخت و سازی فضای مفید برای ایجاد کار را اشغال می‌کند، در حالی که افراد نیازمند کار را گرد هم می‌آورد. به همین خاطر این اقدام به جای کاهش فقر آن را تشدید می‌کرد….

دانلود مقاله اصلی

مطالب مرتبط برای مطالعه ادامه داستان شروع دینامیک سیستم :

  1. فارستر، از مزارع نبراسکا تا MIT و کشتی ارتش (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت اول)
  2. جنگ جهانی، شبیه‌ساز پرواز، دانشکده مدیریت (داستان شروع سیستم دینامیک از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت دوم )
  3. طلوع سیستم داینامیک (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت سوم)
  4. شروع دینامیک شهری در ملاقات با جان کالینز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت چهارم)
  5. دینامیک شهری، از مخالفت تا تبعیت (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت پنجم)
  6. دینامیک‌های سیستم، دور دنیا (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت ششم)
  7. تفکر سیستمی، ضرورت آموزشی امروز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت آخر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *