دینامیک شهری، از مخالفت تا تبعیت (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت پنجم)

اولین مواجهه من با واکنش‌ها نسبت به “دینامیک شهری” به سرعت بعد از انتشار کتاب اتفاق افتاد. دعوت شدم تا یک دوشنبه بعد از ظهر و چهارشنبه صبح داستان دینامیک شهری را ارائه کنم. من هیچگاه، در هیچ جایی و درباره هیچ موضوعی سخنرانی نداشتم که به بدی آن دوشنبه بعد از ظهر پیش برود.

در آن جمع یکی از اعضای جامعه سیاهپوستان نیویورک که در مدیریت امور شهری نیز بود حضور داشت. مردی از هارلم (Harlem)، باهوش و دارای فن بیان بود و به هیچ عنوان حرف‌های من را نمی‌پذیرفت و گروه نیز با او همراه شده بودند.

درجایی می‌گفت “این تنها راهی دیگر برای پایمال کردن حقوق مردم ضعیف است. ” و یا می‌گفت “شما در حال حل کردن مشکل بین سیاهان و سفید پوستان نیستید پس اصلا در حال حل مشکلات شهری نیستید!” جالب اینجاست زمانی که من گفتم فقر و فساد در هارلم (Harlem) در نیویورک یا روکسبری (Roxbury) در بوستن بخاطر ساختن خانه‌های کم قیمت بیشتر شده است نه کمتر.

نگاهی به من کرد و گفت “من از هارلم آمده‌ام و مطمئنم که آن‌جا خانه‌های زیادی ساخته نشده‌است. و این تنها گوشه‌ای از آن بعد از ظهر بود. در عصر سه شنبه برنامه شامی برای افراد حاضر تدارک دیده شد ولی نه من نه کالینز (Collins) موفق به شرکت در آن نشدیم.

با این حال یکی از دانشجویان با من در خانه تماس گرفت تا گزارش آن را (هرچند قابل پیش‌بینی) به من بدهد: افراد بسیار با آن‌ها دشمن شده بودند. این شد که با همان اندک مید و انگیزه صبح چهار شنبه را شروع کردم.

صبح چهارشنبه پس از گذشت یک ساعت نظرات مرد نیویورکی تغییر ماهیت داده بود. او دیگر به گفته‌های من حمله‌ور نشد و سوالاتش بیشتر در راستای روشن کردن اطلاعات بود.

دو ساعتی از شرو جلسه گذشته بود که گفت “این موضوع را نمی‌شود نیمه‌کاره رها کرد و باید یک جلسه دیگر داشته باشیم. من درخواستش را عمدا بی پاسخ گذاشتم اما او بار دیگر تکرار کرد و من هم به شرط وجود زمان و محل مناسب موافقت کردم و با پیگیری او جلسه دیگری هماهنگ شد. پس از آن او پیش من آمد و خواست که سخنرانی برای همکارانش در نیویورک ارائه کنم.

برای خودم هم تعجب آور بود که پس از چهار روز از آن حرف که گفته بود “به دنبال مشکلات سیاهان با سفیدان نیستید و به همین خاطر کاری به مسائل شهری ندارید”، حالا امروز با خیالی آسوده پیش من نشسته بود و می‌گفت “میدونی حق با تو بود. این اصلا موضوعی نژادی نیست بلکه اقتصادی می‌باشد.”

او گزارشی از کیفش درآورد که حاوی اطلاعاتی درباره آمار خانه‌های خالی و سرعت افزایش آن‌ها در هر منطقه از نیویورک بود. حرف من هم این بود که این همه ساخت خانه در آن منطقه بیش از قابلیت اقتصاد آن‌جا برای پاسخگویی است و او هم علی رغم اینکه اطلاعاتی درستی در کیفش داشت نیازمند آن بود که آن‌ها را با روش جدیدی کنار یکدیگر قرار دهد.

دو سال بعد خبرنگاری از من پرسید نظر مردم بعد از چاپ کتاب دینامیک شهری چه بود؟ من نیز به او پیشنهاد کردم با دیگران در این باره صحبت کند، به خصوص مرد نیویورکی که البته در این دو سال دیگر با او در ارتباط نبودم. پس از مصاحبه، خبرنگار با من تماس گرفت و گفت که او گفته است “آن‌ها در MIT تنها یک راه حل برای مشکلات شهری ندارند بلکه تنها راه حل را دارند.”

درسی که او دو سال پیش گرفته بود حتی بعد از بازگشت به محل زندگی‌اش واضح و زنده مانده بود و آن پنج ساعت جلسه تاثیری ماندگار رویش گذاشته بود. با این وجود تغییر رویکرد عده‌ی بیشتری از مردم از حالت معمول، ساده و ایستایی که دارند به سمت نگرشی فراگیر تر از پیچیدگی‌های دینامیکی مشکلی حل نشدنی باقی ماند.

دانلود مقاله اصلی

مطالب مرتبط برای مطالعه ادامه داستان شروع دینامیک سیستم :

  1. فارستر، از مزارع نبراسکا تا MIT و کشتی ارتش (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت اول)
  2. جنگ جهانی، شبیه‌ساز پرواز، دانشکده مدیریت (داستان شروع سیستم دینامیک از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester-قسمت دوم )
  3. طلوع سیستم داینامیک (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت سوم)
  4. شروع دینامیک شهری در ملاقات با جان کالینز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت چهارم)
  5. دینامیک شهری، از مخالفت تا تبعیت (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت پنجم)
  6. دینامیک‌های سیستم، دور دنیا (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت ششم)
  7. تفکر سیستمی، ضرورت آموزشی امروز (داستان شروع دینامیک های سیستم‌ از زبان بنیان‌گذار آن:Jay W. Forrester – قسمت آخر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *