نامگذاری حلقه های علیت: جلوگیری از جنگ سازمانی

چرا می‌گوییم نامگذاری حلقه های علیت: جلوگیری از جنگ سازمانی؟!

مستقل از اینکه از نمودار علت و معلولی برای شفاف‌سازی در مقابل یک گروه مشتریان استفاده کنید یا هدفتان نمایش تعاملات سگذاری کنند و در بسیاری اوقات آن‌ها نیز اسم‌های خاص خود که در سازمان زیاد به کار برده می‌شود را پیشنهاد خواهند داد.

شکل زیر یک نمودار علت و معلولی را که در کارگاهی توسط مهندسان و مدیران برای بررسی علل تاخیر در تحویل کارهای شرکت رسم شده است را نشان می‌دهد. نمودار رفتار مهندسان هنگام تلاش برای تحویل کار در موعد مقرر را به تصویر کشده است.

مهندسین هنگام کار برای تکمیل پروژه نگاهی به زمان باقی مانده خواهند داشت. هرچه کار باقی مانده بیشتر باشد، فشار بیشتری از سوی آن‌ها احساس خواهد شد.

وقتی که فشارها بالا گرفت آن‌ها اقدامات گوناگونی می‌توانند انجام دهند. یک راه که معمولا اولین راه نیز هست، اضافه کاری است. به جای 50 ساعت معمول در هفته می‌توانند زودتر سر کار بیایند، ناهار را حذف کنند، بیشتر بمانند و روزهای تعطیل نیز کار کنند. با خوردن دود چراغ می‌توانند نرخ تکمیل کار را کم کرده، کار باقی مانده و فشار روی خودشان را کاهش دهند (حلقه تعادلیB1: فرسودگی).

Burnout

با این حال در صورتی که وضعیت اضافه‌کاری ادامه پیدا کند خستگی ایجاد شده و بهره‌وری کاهش می‌یابد. با کاهش بهره‌وری نرخ تکمیل کار نیز کاسته می‌شود، که دوباره فشار برنامه برگشته و ساعات کاری افزوده می‌شود: حلقه تقویتی R1 باعث کاهش اثربخشی اضافه کاری می‌شود. راه دیگر تکمیل سریعتر کار کاهش زمان صرف شده روی هر وظیفه است.

در این صورت تعداد کار انجام شده در واحد زمان را می‌افزاید (بهره‌وری) و دوباره فشار برنامه را برطرف می‌کند (بسته شدن حلقه تعادلی B2). بحث‌ها بر سر نام این حلقه آخر در جلسه بالا می‌گیرد.

مدیران معمولا فکر می‌کنند که مهندسین نابجا کار خود را بزرگ جلوه می‌دهند و معتقدند فشار برنامه ریزی لازم است تا وقت تلف شده کاهش یافته و مهندسین مجبور شوند بر کار خود تمرکز کنند. به گفته مهندس‌ها فشار ایجاد شده گاهی انقد زیاد می‌شود که آن راهی جز حذف تضمین کیفیت در کار و مستندسازی امور ندارند. آن‌ها نام این حلقه را “حذف کننده حاشیه” می‌گذارند. نام‌هایی که توسط آن‌ها پیشنهاد می‌شود به خوبی نگرش و منطق رفتارهایشان را به مدیران نشان می‌دهد.

خوشبختانه بحث به حمله‌های شخصی بین دو گروه ختم نشد که مدیران داد بزنند مهندس‌ها تنبل هستند و آن‌ها نیز بگویند که ارتقا به سمت مدیریت باعث تغییرات مغز شما شده است. پیش آمد چنین جدل‌هایی در سازمان‌ها پیش از این که مشاور مداخله کند بسیار معمول است.

با این حال حضار خیلی زود به سراغ حلقه فرسودگی رفتند و درباره روبط غیر خطی بین فشار زمان تحویل، اضافه‌کاری، خستگی و خطاهای محتمل صحبت کردند.

در این بین نیز اسامی حلقه‌ها کمک کرد بین تعداد زیادی حلقه موارد مورد نظر به راحتی مشخص شوند. این نام‌ها به تدریج وارد مدل ذهنی و فرآیند تصمیم‌گیری مدیران و مهندسین در سازمان شد و باعث تغییر در رفتارهای کملا درونی شده آن‌ها گردید.

منبع

سایر مطالب تحلیل دینامیک‌های سیستم:

 1. نمودارهای علت و معلولی: سیستم بر روی کاغذ
 2. علیت در مقابل همبستگی: بستنی عامل ارتکاب قتل
 3. تعیین قطبیت رابطه: بازخورهای مثبت و منفی
 4.  نامگذاری حلقه های علیت: جلوگیری از جنگ سازمانی
 5. نامگذاری متغیرهای نمودار علیت
 6. تاخیر در سیستم: بنزین با قیمت بالا یا پایین؟!
 7. دینامیک‌های سیستم و آموزگاران مدارس
  1. آموزش دانش‌آموز محور
  2. طبیعت سیستم‌ها
  3. اشتباهات سیستمی
  4. مدل‌ها در همه جا
  5. مدل‌های کامپیوتری
  6. منابع اطلاعاتی و فراگیری مدل‌ها
  7. ساختارهای عمومی و معادلات دیفرانسیل
  8. مرور مقاله آموزش دینامیک‌ها سیستم در مدارس – جی فارستر
 8. معرفی دوره خودآموز دینامیک‌های سیستم: دانشگاه MIT
 9. شبیه ساز پرواز مدیریتی
 10. مدل کردن متغیرهای نرم
 11. از ابزارهای حسابداری تا مدل های دینامیک سیستم
 12. چه زمانی شبیه سازی دینامیک سیستم انجام دهیم؟
 13. از عوامل کلیدی موفقیت تا حلقه های کلیدی موفقیت
 14. از حلقه های علت و معلولی تا مدل کامپیوتری سیستم – 1
 15. از نمودار علت و معلولی تا مدل های کامپیوتری سیستم – 2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *