نامگذاری متغیرهای نمودار علیت

نام متغیرها باید اسم یا عبارات اسمی باشد. افعال در ارتباط بین متغیرها معنی پیدا می‌کنند نه در نام خود آن‌ها. یک نمودار علت و معلولی ساختار سیستم را نمایش می‌دهد و نه رفتار آن را؛ در واقع اتفاق واعی که در حال رخ دادن است را نشان نمی‌دهد بلکه تعیین کننده این است که چه اتفاقی می‌افتد اگر متغیرها به حالت خاصی تغییر کنند. در شکل زیر مثال‌هایی از نامگذاری درست و غلط آمده است.


نمودار صحیح می‌گوید: اگر هزینه‌ها افزایش یابد، آنگاه قیمت‌ها نیز افزایش خواهد یافت (به بالاتر از آنچه در غیر اینصورت می‌توانست باشد). اما اگر هزینه‌ها کاهش یابد قیمت نیز پایین‌تر (از آنچه در غیر اینصورت می‌توانست باشد) خواهد آمد.

در نموداری که نوشته “قیمت افزایش می‌یابد” به اشتباه این تصور شده‌است که قیمت تنها افزایشی است و بحث را به سمت وجود یک رفتار و آن هم تنها تورم جهت دهی خواهد کرد. همچنین صحبت از اینکه “کاهش در افزایش هزینه داریم” و یا “کاهش در افزایش قیمت داریم” گیج کننده خواهد بود. بالاخره قیمت‌ها در حال افزایش هستند؟ یا با نرخ کاهشی افزایش می‌یابند؟ و یا در حال سقوطند؟!

ؤشقهشذمث أشئهدل

نام متغیر باید از نظر افزایش یا کاهش قابل حس باشد

نام‌هایی را باید انتخاب کرد که افزایش یا کاهش آن‌ها قابل حس و واضح باشد و متغیر بتواند بزرگتر یا کوچکتر باشد. بدون وجود چنین خصوصیتی امکان تعیین قطبیت رابطه وجود نخواهد داشت.

در سمت چپ شکل زیر هیچیک از متغیرها حس کم یا زیاد شدن را القا نمی‌کنند: اگر بازخور از سوی مدیر افزایش یابد به معنی این است که نظرات بیشتری خواهید گرفت و آیا این نظرات مثبت هستند یا منفی؟

معنی افزایش برای نگرش ذهنی چیست؟ سمت راست شکل دارای معانی واضح است. تحسین بیشتر از سوی مدیر روحیه را افزایش می‌دهد و برعکس آن نیز صادق و مشخص است (شاید به همین خاطر است که نباید عزت نفس خود را خیلی وابسته به نظر مدیر خود کنیم).

Variable Naming Right

متغیرهایی را انتخاب کنید که حس معمول جهت‌گیری نسبت به آن‌ها مثبت باشد

از انتخاب نام‌هایی که همراه با پیش‌وندهای منفی نظیر “بدون، نا، غیر و …” هستند خودداری نمایید. فرمول استاندرد حسابداری به شکل “هزینه – درآمد = سود” است. بنابر این نام بهتر برای متغیر همان سود است که وقتی هزینه افزایش یابد کم خواهد شد و وقتی هزینه کاهش یابد زیاد می‌شود. به طور مشابه انتقاد شما را ناخوشنود خواهد کرد اما هنگام صحبت از آن در نمودار علیت بهتر است از خوشنودی استفاده کنیم که با انتقاد کاهش یافته و با کاهش نقد افزایش می‌یابد.

Hapiness-Unhappiness

سایر مطالب تحلیل دینامیک‌های سیستم:

 1. نمودارهای علت و معلولی: سیستم بر روی کاغذ
 2. علیت در مقابل همبستگی: بستنی عامل ارتکاب قتل
 3. تعیین قطبیت رابطه: بازخورهای مثبت و منفی
 4.  نامگذاری حلقه های علیت: جلوگیری از جنگ سازمانی
 5. نامگذاری متغیرهای نمودار علیت
 6. تاخیر در سیستم: بنزین با قیمت بالا یا پایین؟!
 7. دینامیک‌های سیستم و آموزگاران مدارس
  1. آموزش دانش‌آموز محور
  2. طبیعت سیستم‌ها
  3. اشتباهات سیستمی
  4. مدل‌ها در همه جا
  5. مدل‌های کامپیوتری
  6. منابع اطلاعاتی و فراگیری مدل‌ها
  7. ساختارهای عمومی و معادلات دیفرانسیل
  8. مرور مقاله آموزش دینامیک‌ها سیستم در مدارس – جی فارستر
 8. معرفی دوره خودآموز دینامیک‌های سیستم: دانشگاه MIT
 9. شبیه ساز پرواز مدیریتی
 10. مدل کردن متغیرهای نرم
 11. از ابزارهای حسابداری تا مدل های دینامیک سیستم
 12. چه زمانی شبیه سازی دینامیک سیستم انجام دهیم؟
 13. از عوامل کلیدی موفقیت تا حلقه های کلیدی موفقیت
 14. از حلقه های علت و معلولی تا مدل کامپیوتری سیستم – 1
 15. از نمودار علت و معلولی تا مدل های کامپیوتری سیستم – 2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *